Menu

Naše farma 

Jsme rodinná farma s výhradním zaměřením na chov plemene WAGYU. Chovem se zabýváme již od roku 2006.

Historie chovu japonského skotu WAGYU v České republice sahá do roku 2006, kdy jsme jako první farma přivezli několik zmražených embryí (zárodků) na naši farmu. Tomu předcházelo několik roků, kdy jsme měli, v té době skutečně velmi vzácnou možnost setkat se s plemenem WAGYU a především ochutnat jedinečné WAGYU maso. Byla to doba, kdy se první chovatelé v Holandsku a později i v Německu a v dalších západních zemí Evropy začali chovu WAGYU věnovat. Přes počáteční obavy zdali si WAGYU maso zajistí oblibu a zájem u českých gurmánů nás pohánělo nadšení a vzrušující pocit, že se možná ujímáme uvedení mimořádně specifického plemene skotu do Čech.

Dali jsme se tedy do práce s cílem vybudování stáda, které v horizontu několika let začne sloužit jednak pro produkci chovných zvířat, ale především pro produkci masa WAGYU. V roce 2007 se po přenosu embryí narodil jeden býček a jedna jalovička. Býček byl po úspěšném odchovu “zlicentován” a pod jménem Wagus WAG001 působil na inseminační stanici. Vyrobené inseminační dávky jsou v distribuci pro tuzemský i evropský trh. Jalovička byla úspěšně odchována a ve věku 28 měsíců se poprvé telila. Nadále byla v průběhu roku 2010 a 2011 celkem desetkrát v řadě využita pro produkci embryí a poté připuštěna s pozitivním výsledkem. Získaná embrya byla přenášena buď ihned po výplachu v „čerstvém stavu“, nebo zamražena pro pozdější použití.

Celkem se v první třetině roku 2011 narodilo 8 pravých sourozenců (4 býčci a 4 jalovičky). V průběhu připouštěcího období 2011 byla na naší farmě do otelených příjemkyň přenášena další embrya jak z vlastní produkce, tak i několik importovaných.

V současné době máme třicetihlavé stádo, které postupně obměňujeme. Připravujeme skot jak na produkci masa, tak pro chovatelské účely. Nedávno jsme prodali dva býky právě pro rozvoj chovu Wagyu u dalších chovatelů.

Kromě čistokrevných zvířat jsme zvolili i křížení za účelem otestování kvalitativních parametrů masa u F1 a F2 kříženců. Stejnou cestou se vydali i další chovatelé, kteří již využili u nás dostupných inseminačních dávek nebo importovali čistokrevné býčky do vlastních stád.

https://www.youtube.com/watch?v=vCm4MNYHaIM

 

Vlastní zpracování masa a distribuce

Samostatnou kapitolou zasluhující zvláštní pozornost zůstává finalizace produktu v podobě správně poraženého dobytka a správně ošetřeného masa. I pro plemeno wagyu platí všeobecně uznávané zásady, zejména dostatečně dlouhé vyzrávání masa ať už ve visu, nebo zpracované a vakuově zabalené partie masa připravené pro okamžitou distribuci k zákazníkovi. Plán porážek, zrání masa a naskladňování je koncipován tak, aby zajistili stálý přísun masa našim zákazníkům.


Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace